Digitální daň je pokus okrást úspěšné

Daně se musí platit. Stát se stará o spoustu věcí, o které by se firmy dokázaly postarat jen těžko. Stavba a provoz dálnice jsou velice nákladné, její užitek je pak spíše celospolečenský a ekonomický zisk se moc očekávat nedá. No ale co když stát potřebuje více peněz, než je schopný vybrat?

Samozřejmě může stát fungovat i se schodkem rozpočtu, nicméně pokud je vláda svědomitá, hledání dodatečných příjmů a snižování jiných výdajů je preferovaná cesta. Vláda Andreje Babiše pak v případě snižování výdajů naráží na problém. Má ve vládě socialisty. A aby to nebylo dost, samo Ano se v minulosti chovalo poměrně levicově – nejkrásnějším příkladem jsou velké studentsko-důchodcovské slevy na veřejnou dopravu. Nevypadalo by trochu hloupě, kdyby teď zase všechno spěšně rušilo?
No tak alespoň na ty příjmy se podívejme, říká si nejspíše naše vláda a přichází s digitální daní.

Myšlenka to samozřejmě není originální. O tom, zda a případně jak takovou daň vytvořit, se už debatovalo na evropské úrovni. Nutno dodat, že bez větších úspěchů. Nejen že Evropa se bojí reakce USA, odkud většina digitální obrů pochází, ono není ani tak úplně lehké vymyslet, jak daň správně nastavit.

Facebook, Google nebo třeba Apple dnes již totiž daněny jsou. A to v místě, kde sídlí. Jenže pak samozřejmě všechny peníze shrábne jeden stát – například Irsko, které těmto společnostem vychází v otázce daní vstříc. Možná by bylo správné danit je přímo v zemi, kde zisk generují… nebo ne?

Jistě, když přivezete po státní silnici materiál na stavbu, za což dostanete zaplaceno, je naprosto správné zaplatit daň, protože jste k tomu využili státem zbudovanou komunikaci a na jejím provozu byste se tak měli podílet výrazněji než někdo, kdo ji nikdy nevyužil. Problém je, že pokud si místo tohoto příkladu představíte třeba Facebook, situace už tak jednoznačná není. Neopotřebovává se žádná silnice, infrastruktura se pouze používá, k tomu je z velké části soukromá. Takže… za co vlastně chceme ten Facebook zdanit? Za to, že je úspěšný? Za to, že ho lidé používají? Nebo chceme zdanit přistup na internet? Neměl by pak daň ovšem platit spíše ten, kdo na internet přistupuje, tedy uživatel?

Společnosti jako Facebook, Google nebo Microsoft lidem poskytují služby, které by stát nedokázal poskytovat, ani kdyby ho nevedla parta pitomců. Je správné je danit? Rozhodně ano. Je správné je danit více než ostatní? Možná, že levicověji smýšlející člověk by se mnou polemizoval, ale já s tím rozhodně nesouhlasím. Andrej Babiš by měl peníze na své socmanýry hledat jinde.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 komentář: „Digitální daň je pokus okrást úspěšné

Komentáře jsou uzavřeny.