Chybovat je v pořádku, své chyby by ale člověk neměl popírat

Žijeme ve zvláštním světě, v němž toužíme po politicích nadlidech. Co víc – žijeme ve světě, kde takoví lidé zdánlivě existují a my máme to štěstí, že je můžeme volit a nechat je rozhodovat za nás, abychom náhodou neudělali sami chybu. Protože běžný smrtelník bezchybný není. Jaký by měl být správný politik, aby si zasloužil úctu a důvěru veřejnosti?

Zdroj

Myšlenky na schopnost přijímat skutečnost, že nejsme dokonalí a chybujeme a že se za své chyby musíme následně omlouvat (nebo bychom měli, říkají morální normy), mě provází poslední dobou z několika důvodů. Předně sleduji kauzu, která vypukla v americké Virginii a která, zdá se, pohnula celými Spojenými státy. Republikánský senátor Tommy Northam se objevil na rasistické stránce ve své ročence z mládí, a ačkoliv není jasné, jestli se skrývá za maskou člena Ku-klux-klanu nebo pod černou barvou na tvářích, tenhle kostlivec z jeho skříně vyvolal vlnu nevole, pohoršení a požadavky na odstoupení z funkce senátora.

Tommy Northam se za fotografii v ročence omluvil, přijal odpovědnost za svou chybu, ale řekl, že ze svého úřadu neodstoupí. Za což sklidil další kritiku jak ze strany demokratických senátorů, tak ze strany voličů. Je otázkou, jak se měl zachovat. Především fotka z ročenky sama od sebe nezmizí, co se stalo, nelze vzít zpět. Senátor několikrát zdůraznil, že si uvědomuje, co tato fotka mohla způsobit, že prezentuje hodnoty neslučitelné s moderní demokratickou americkou společností a že je připraven dokázat, že jeho morální stanoviska jsou pevná, že už dávno není studentem medicíny, který si černí tváře a hraje si na lovce černochů. Samozřejmě je spekulativní, do jaké míry to myslel vážně, to asi ukážou jeho další činy ve zbývajících letech mandátu. Mohl udělat něco víc? Měl odstoupit?

V USA je možná běžné omlouvat se za své činy. Udělala to tak celá řada významných politiků, napadá mě třeba Ronald Reagan, který převzal odpovědnost za skandál spojený s prodejem zbraní do Íránu. Zastával názor, že ano, člověk může udělat chybu, to se stává. Je důležité nezakrývat to, být upřímný k sobě i k občanům. Ale nevěšet hlavu a snažit se to napravit.

A teď zpátky k nám „do srdce Evropy“. I v Česku se setkáváme se skandály, máme celou řadu politiků, kteří dělají chyby. Jenže také máme slušný zástup takových politiků, kteří by svou chybu nikdy nepřiznali a rozhodně by se za ni neomluvili. Tím by nejspíš v očích voličů (nebo sebe samých) klesli. Samozřejmě mě ihned napadl Miloš Zeman a jeho poznámky k osobnosti Ferdinanda Peroutky. A kauza táhnoucí se několik let, na jejímž konci bylo prokázáno, že Zeman se mýlil. Prezident se však odmítl omluvit. Je to ostuda, je to amorální… ale tak nějak je to skutečnost, kterou si třetina národa zvolila a třetině to bylo jedno.

Měl by politik při sebemenším škobrtnutí prosit za odpuštění a vzdávat se svého mandátu? To asi ne. Jistá transparentnost a upřímnost by však byla na místě. Po Zemanovi by nikdo nevyžadoval abdikaci jen kvůli tomu, že si popletl nějaké staré novinové články. Po členech vlády, kteří opisovali diplomové práce, se slehla zem, zatímco premiér, o jehož podvodech slýcháme dnes a denně, vesele „maká pro lepší Česko“. A když už veřejnost dožene člena SPD k omluvě za popírání holocaustu, nezabráníme mu, aby genocidu Židů, Romů a homosexuálů zpochybňoval nadále.

Tak se tak ptám, jestli to takhle fungovalo vždycky, nebo jestli to s naším charakterem prostě jen jde z kopce. Možná tu hrají zásadní roli média, která mají schopnost rozvířit kdejakou kauzu, a naopak leccos pohřbít. Možná že veřejná omluva má svou cenu právě proto, že je u nás tak vzácná, na rozdíl od Ameriky, kde už kajícnost nepatří k charakterovým vlastnostem jako spíš k politické image. 

Zdroje:

BBC: Blackface scandal: How should politicians apologise?

iDNES: Zeman uspěl, ve sporu kvůli Peroutkovi bude jako vedlejší účastník

ECHO24: Popírání holocaustu? Na SPD míří trestní oznámení. Ohradil se i Pelikán

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentáře: „Chybovat je v pořádku, své chyby by ale člověk neměl popírat

Komentáře jsou uzavřeny.