Osm důvodů, proč se učit druhý jazyk

Osmičkový rok se blíží ke konci. Připomínali jsme si v něm mnohá výročí, smutná i veselá, dávná i poměrně čerstvá. A protože máme rádi symbolická čísla, ani dnes neopustíme onu tolik skloňovanou osmičku. Právě tolik argumentů (a nejspíš bychom jich našli ještě víc) máme pro to, proč se učit druhý jazyk!

zdroj: Human Resources Online

1) Poznávání jiných kultur

Jazyk je jedním ze společných znaků národa a přímo souvisí také s jeho kulturními zvyklostmi. Pokud chcete poznat nějakou kulturu hlouběji, porozumět lidem, bez znalosti jejich řeči se neobejdete. Třeba i proto, že mnohá slovní zásoba se nedá přeložit do jiného jazyka. Zároveň platí, že se jen těžko naučíte jazyk, aniž byste se setkali s kulturou, s níž se pojí. Obohatíte se tedy dvojnásobně.

2) Zlepšení slovní zásoby

To, že se rozhodnete učit se druhý jazyk, vám přinese výhody i v oblastech vaší již získané slovní zásoby. Záleží samozřejmě, jaký jazyk si vyberete. Minimálně ale platí, že pokud se rozhodnete pro nějaký indoevropský jazyk, bude se vám učit mnohem snáz, pokud už umíte třeba anglicky. Nejenže vám tedy bude anglická slovní zásoba sloužit jako nápověda pro mnohé výrazy, funguje to i obráceně. Kolikrát si při studiu dalšího jazyka uvědomíte, jak jsou jeho základy slovní zásoby či gramatiky propojené s nějakým jiným. Čeština je ve skutečnosti velice podobná němčině a románské i germánské jazyky si jsou blízké s angličtinou, kterou jako germánský jazyk výrazně ovlivnila francouzština. Čím víc jazyků umíte, tím snazší je učit se další.

3) Pozvednutí sebevědomí

Učení se cizímu jazyku nabízí krásný pocit zadostiučinění – když jste najednou schopni přečíst článek v originále, podívat se na film v původním znění bez titulků nebo úplně nejlépe, když se domluvíte s rodilým mluvčím. Jejich pozitivní zpětná vazba vás bude motivovat a zvedne vám ego. Svou schopností můžete ohromit ostatní a jistě se vám dostane příjemného ocenění za vaše zpestřené komunikační schopnosti.

4) Lepší uplatnění na trhu práce

Podle statistik jsou pracovní místa, která vyžadují znalost dvou jazyků, lépe platově ohodnocená oproti těm, která požadují pouze angličtinu (nebo jakýkoliv jiný takto rozšířený jazyk). Znalostí cizích jazyků se můžete navíc snáze dostat na nějakou pozici v zahraničí a lépe se orientovat v globalizovaném světě.

zdroj: Pixabay

5) Zaměstnání pro mozek

Studium jazyků je pro náš mozek docela námaha – nemůže nám však v žádném případě nijak uškodit. Podle studií zlepšuje proces učení se (nejen) cizím jazykům inteligenci, paměť a schopnost soustředit se a logicky uvažovat. Pozitivní dopad to má i na zdraví – vyhneme se nebo výrazně snížíme pravděpodobnost nástupu Alzheimerovy choroby či demence.

6) Umění v plné kráse

Ne každý tohle ocení, pravdou ale je, že překlad, dabing, titulky či jiné mezijazykové interpretace mohou vést k tomu, že se z originálu vytratí to, co je na něm nejlepší. Ve většině případů platí, že nejlepší zážitek z knížky máme, když si ji přečteme v originále, a z filmu, pokud si jej pustíme v původním znění. Umění překladu je sice velice důležité, zvlášť třeba na poli práva, a hercům by příjmy z dabingu také chyběly. V oblasti umění ale často dochází k zániku původních myšlenek (ale i ke vzniku nových, viz. eklady Harryho Pottera od bratří Medkových nebo dabérská činnost Františka Filipovského).

7) Snadnější cestování

V takové situaci jste se jistě už ocitli: Jste v cizí zemi a potřebujete se rychle někam dostat, něco se dozvědět nebo si koupit konkrétní věc. Jenže ne každý rozumí angličtině, ne všude se píše latinkou a informace jsou ne vždy snadno srozumitelné, zvlášť pokud daným jazykem nehovoříte. A právě tehdy se skvěle hodí umět vícero jazyků. I kdyby to měla být italština ve Francii nebo ruština na Balkáně.

8) Více soukromí

Občas se stává, že zkrátka nechcete, aby vám každý rozuměl. Někdy funguje jako skvělá alternativa, jak sdělit něco „tajného“ nebo lépe soukromého, právě druhý jazyk. A čím hlubší znalosti mít budete, tím větší prostor pro komunikaci se vám bude nabízet. Můžete si třeba psát deník v němčině, takže až ho někdo najde, nejspíš čtení v něm po chvíli vzdá.

A jaké máte vy důvody, proč se učíte druhý, případně třetí jazyk?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentáře: „Osm důvodů, proč se učit druhý jazyk

  1. Haha, ten bod 8 🙂 Úplně mi to připomnělo, jak jsem ve společnosti Češky a Francouzky chtěla po telefonu sdělit jednu tajnou věc kamarádce z ČR – věděla jsem, že holky rozumí češtině, francouzštině (tu naštěstí neumím), angličtině i němčině, tak jsem se snažila vyplodit ze sebe hlavní podstatu ve španělštině, kterou právě ta kamarádka z ČR má jako druhý jazyk… Ale bylo to dost fiasko 😀
    .
    Mně po setkání s pár lidmi začala dost fascinovat komparativní lingvistika. A jinak naprosto souhlasím, že někdy se jazyk opravdu může hodit, byť má člověk občas pocit, že dnes už stačí angličtina. Jednou jsem v práci musela po telefonu mluvit španělsky s policií, protože policista opravdu neuměl ani základy angličtiny. Byť to byla hodně hodně hodně základní konverzace ve stylu „Ahoj, potřebuju.. Jaký máš e-mail?“ asi by to bez ní nešlo.

  2. Přesně takhle jsem potřebovala nakopnout, abych nad jazyky úplně nerezignovala jen proto, že na ně nemám talent; díky za to.

Komentáře jsou uzavřeny.