Babišárna jako vyšitá

Tak je to venku. Reportéři Seznam.cz vypátrali Babišova syna Andreje Babiše mladšího, který jim pověděl pár pěkných pikantností na svého taťku a jeho přátele.

Pro oživení paměti si připomeňme fakta v kauze Čapí hnízdo, v niž hraje syn premiéra významnou roli. Následující výňatky pochází z článku na Wikipedii, kde jsou k nim uvedeny zdroje:

V březnu 2016 oslabilo důvěryhodnost Andreje Babiše (tehdy ministra financí) několik protichůdných vyjádření kolem využití evropské dotace na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Podstatou „kauzy Čapí hnízdo“ je podezření na účelové čerpání dotace Evropské unie určené pouze pro malé nebo středně velké firmy, když podle kritiků koncern Agrofert formálně převedl v roce 2008 společnost Čapí hnízdo na jiného majitele krytého listinnými akciemi na majitele, protože Agrofert by dotaci ve výši 50 mil. korun nezískal.

(…)

Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané za účelem vysvětlení pochybností o vlastnických poměrech ohledně Čapího hnízda, konané 23. března 2016, Andrej Babiš uvedl, že majiteli akcií byli jeho dospělé děti Adriana a Andrej a bratr jeho partnerky Moniky Martin Herodes.

(…)

Vyšetřování kauzy by se mělo podle serveru iRozhlas uzavřít do konce roku 2018. Původně mělo skončit již v září 2018, ale kvůli zdržovací taktice premiérových dětí Adriany Bobekové a Andreje Babiše mladšího došlo ke zpoždění a původně hrozilo i rozdělení na dva případy.

Tím, že Andrej Babiš mladší byl jedním z vlastníků akcií, je pro policii důležitou součástí kauzy, kvůli níž kriminalisté čekají s vyšetřováním. Dosud byla veřejnosti známa informace, že policie neví, kde se Andrej Babiš mladší nachází, pátrá po něm, a do té doby nelze uzavřít tento případ. Rozhovor, který reportéři Seznamu se synem premiéra vedli, tomu však odporuje. Sám Andrej Babiš mladší se snažil policii kontaktovat, když byl, dle svých slov, „unesen“ na ukrajinský Krym (okupovaný Ruskem) Babišovým podřízeným Protopovovem, policie s ním však komunikaci přerušila.

Pokud jste tak ještě neučinili, bude nejlepší, když se na video sami podíváte. Skousnete-li trochu komediantství, kdy je prostě nezbytně nutné ukázat reportéry Slonkovou a Kubíka, jak se dohadují, že poletí do Švýcarska, a jak nastavují navigaci, můžete zhlédnout relativně výživný a zajímavý rozhovor.

Podle vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka česká policie věděla, kde se Babiš junior nachází a jedná se švýcarskou policií.

Takže teď, když máme fakta, pojďme dedukovat. Proč policie přerušila s Babišem mladším kontakt? Podle slov Babiše juniora: „a oni to pak přeposlali úplně vysoko a tam už se mnou nikdo nekomunikoval… jenom tam trochu níž se mnou komunikovali“. Ze snahy ovlivňovat vyšetřování je Andrej Babiš obviňován často, ale tak daleko ani chodit nemusíme. Jak bylo řečeno, Babiš junior má psychické potíže a dle vyjádření Dity Protopovové, manželky zmiňovaného Petra Protopopova, není schopný účastnit se trestního řízení. Proč by se policie měla zabývat slovy blázna, který dost možná trpí paranoidními představami? O bystrosti českých policistů kolují vtipy a jediné, co spojenci Andreje Babiše v jejích řadách museli udělat, je této pověsti dostát. Jsem si jistý, že v tom excelují.

Ač se na první pohled může zdát, že tohle už nemůže našemu premiérovi projít, je třeba si uvědomit, že téměř veškeré argumenty narazí na psychickou nezpůsobilost Babišova syna. Kdysi pilot, dnes muž ve strachu schovávající se v bytě s vlastní matkou. Je to psychicky nemocný člověk, nebo uvědomělý člověk oprávněně se obávající o svou bezpečnost?

Pokud by skutečně byl natolik psychicky nemocný, je zvláštní, že se jej Protopopov snažil uklidit do Ruska, a Babiš junior pak musel uprchnout do Švýcarska, kde se dodnes skrývá. Reakce jeho matky, Babišovy první manželky, která se původně snažila rozhovoru zabránit, a nakonec alespoň celému rozhovoru přihlížela, je také zvláštní. Nesnaží se zpochybnit, co její syn říká, zdá se, že jen nechtěla, aby to řekl.

Může padnout vláda?

Je otázka, jak moc jsou lidé z ANO se současnou situací obeznámeni a jak moc je má Andrej Babiš zavázané. Vzepřít se současnému premiérovi bude také vyžadovat odvahu. Rebelie v řadách ANO se tak pravděpodobně nedočkáme z Babišova blízkého okolí, ale spíše z méně důležitých pozic. Možná některý z poslanců zjistí, že už na to nemá žaludek. Pak je také důležité, zda se tento rebelující poslanec vzdá mandátu nebo se rozhodne pomoci svrhnout Babišovu vládu.

Vláda stojí i na hlasech komunistů, u nichž asi nelze očekávat, že by se s těmito praktikami nedokázali ztotožnit, nejspíše si nějakou výmluvu najdou. Jiné by to mohlo být v ČSSD. Strana, která poslední dvě volební období oplývá neskutečnou schopností činit špatná rozhodnutí, by se mohla proti Andreji Babišovi obrátit.

Nevěřím v zdárné vyšetření celé kauzy policií. Dle mého na ni mají spojenci Andreje Babiše až příliš velký vliv. Pokud má vláda padnout, bude se muset ČSSD chytnou za nos a odejít. V opačném případě tyto mafiánské praktiky schvalují a nevěřím, že takový postoj jim v příštích volbách přinese úspěch.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...