Vedro na padnutí přinese skutečnou migrační krizi

Indie v boudnu pocítí globální oteplování výrazněji

Zdá se, že migrační krize polevuje. Imigrace z východu pomalu klesá a s ní utichají i zdejší okamurské davy zděšené ze scén, kdy skupiny uprchlíků znásilňují české ženy a děti (sice se to nikdy nestalo, ale mohlo by!). Zatímco čeští politici zneužívali migrační krizi ke zvýšení popularity a vytváření smyšlených problémů, které se řeší snadněji než ty skutečné, jeden velký problém nám pěkně bobtná ve vzduchu. Pokud jste si toho nevšimli (pravděpodobně jste poslední měsíc žili ve sklepě), tak průměrná teplota na Zemi stále roste.

Ano, vím. Můj subjektivní pocit stále větších veder každý rok naprosto nic neznamená, ale vědecké práce potvrzující skleníkový efekt a zvyšování průměrné teploty už ano. Jakkoli nám vyhlídka suché a horké a střední Evropy je nepříjemná, větší problémy nastanou jinde. Ti všímavější z nás se jistě alespoň kapičku obávají, co přinese budoucnost lidem žijícím v oblastech, které jsou již dnes velice horké a srážky spíše skromné.

Nu, pokud bude stávající trend pokračovat, jejich budoucnost v těchto místech asi není valná. Nedostatek vody a potravy je nakonec nejspíše donutí emigrovat do nějaké chladnější oblasti. Je tu však ještě jiný problém než voda a potrava, a tím je horko samotné.

Člověk je tvor velice odolný a již mnohokrát se v minulosti dokázal přizpůsobit novým podmínkám a fungovat v nich. Existuje však strop toho, co je lidský organismus schopen zvládnout. Jistě, přece je každému jasné, že ne každé horko lze vydržet, je nutné se schovat do stínu, ochladit se ve vodě. Smrtelnou však nemusí být jen vysoká teplota, ale i kombinace vysoké teploty a vysoké vlhkosti. Při tom správném mixu budou lidé padat mrtví jako mouchy během šesti hodin už při teplotě 35°C. Čím vyšší teplota, tím nižší vlhkost k tomuto efektu postačuje. Nutno podotknout, že tento problém se v budoucnu může týkat i zemí, jako je Indie, která na rozdíl od Afriky má dost vody i potravy.

Rozhodně nejde o problém teoretický, například v Iránu v červenci 2005 byla teplota 46°C v kombinaci s 50% vlhkostí, tím bylo smrtícího koktejlu téměř dosaženo.

Kombinace tohoto efektu společně s horkem samotným, nedostatkem potravy a vody bude na budoucí teplejší Zemi velkým problémem. V roce 2015 v jižní Asii zemřelo v důsledku vlny horka 3 500 lidí. Existuje také studie spojující vlny horka a sebevraždy 60 tisíc farmářů v Indii. A to jsme teprve na začátku.

Češi si budou dlouho myslet, že se jich tyto problémy netýkají. Dokonce i když budou do Evropy přicházet miliony uprchlíků, bude na hradě nejspíše nějaký okamura křičet „To není náš problém!“ Ale lidé, které klima vyžene z jejich domovů, budou muset někde žít.

Evropa se potřebuje na budoucnost připravit. Bohužel její velká část stále trpí fobií z šátků na hlavě. A s takovým materiálem se problémy řešit nedají.

Zdroje: The Guardian, iRozhlas

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...