Mělo Československo smysl?

Když připravuji článek na nějaké historické, ale i politické téma, snažím se přistupovat k němu zodpovědně. Informace vyhledávám už dlouho před tím, než sepisuji samotné odstavce, svůj názor si vytvářím na základě čtení literatury a sledování dění ve společnosti. A právě o jednom literárním zdroji bych ráda napsala dnes.

Zdroj: Vlasta Řenčová

Osudové okamžiky Československa jsou poměrně rozsáhlou publikací, která pokrývá celý vývoj Československa. Nedávno se dočkala čtvrtého, doplněného a rozšířeného vydání nakladatelstvím Plus společnosti Albatros Media. Není se čemu divit, protože Karel Pacner vytvořil opravdu významné dílo.

Když píšete o historii, musíte se opravdu soustředit na správný výklad. Snažit se být objektivní. Nezapomínat na zdroje, zkoumat detaily. Přesto se nejedná pouze o mechanickou práci s fakty. Chce to schopnost poskládat souvislosti do logického celku a nabídnout vysvětlení, proč se věci seběhly právě tak, proč se dějiny neubíraly jiným směrem…

Kniha je přehledně členěná a doplněná dobovými fotografiemi a novinovými ústřižky.

A jaké historické okamžiky autor považuje za osudové pro Čechy a Slováky? Důkladný rozbor dvacátého století začíná prologem s trefným názvem „Bolševická revoluce za německé marky“. Události v Rusku roku 1917 koneckonců ovlivnily nejen budoucí Československo nebo Evropu, ale takřka celý svět. Následují kapitoly týkající se (převážně) let 1918, 1939, 1945, 1948, 1968, 1989 a 1992. Nepíše ale pouze o prostých faktech, která známe ze školních učebnic. Propojuje souvislosti, noří se hlouběji do problematiky. Než kapitolu shrne, projde klíčové události den po dni. Nabízí možná vysvětlení, ale nechává prostor pro vlastní interpretaci a zodpovídání otázek, které pokládá – ať už čtenáři, sám sobě nebo světu, v němž se toho tolik odehrálo jen během necelé stovky let.

Na knize mě zaujala mimo jiné přístupnost informací. Je náročné číst odbornou publikaci v rozsahu několika set stran a přesto nemít dost. Díky neobvyklému způsobu podání se ale nemusíte bát, že text nezvládnete vstřebat. Dostatek historických materiálů umožnil Pacnerovi vyprávět příběh plný skutečných dialogů a někdy až mrazivé akčnosti. S beletrií si však tuto publikaci určitě nezaměníte, jedná se o literaturu faktu jako vyšitou.

Na konci každé kapitoly vás čekají medailonky nejdůležitějších osobností.

Mně samotné posloužily Osudové okamžiky Československa jako zdroj či inspirace pro psaní seminární práce (Oligarchismus v české společnosti) a mnoha článků týkajících se české společnosti a jejího vývoje (Od Masaryka po Zemana, Jak Češi podcenili význam Pittsburské dohody, Vlasovci – kolaboranti, nebo hrdinové? či Fungoval by socialismus s lidskou tváří?). Každá kapitola má trochu jiný nádech, protože v ní hlavní roli hrají pokaždé jiné osoby a jiné historické pozadí. Za nedílnou součást považuji také doslov na závěr, který napsal Jaroslav Šedivý. Snaží se zodpovědět na jednoduchou, přesto velmi těžkou otázku – Mělo Československo smysl?

Autor knihu věnoval své mamince, která všechny události prožila.

 Karel Pacner 

Autor se narodil roku 1936, vystudoval VŠE a jeho život je spjat s činností v Mladé frontě a popularizací historie. Na jeho kontě je víc než deset úspěšných knih týkajících se vesmíru, kosmonautiky, špionáže a moderních dějin jako takových. V roce 2017 získal cenu OPUS VITAE Českého literárního fondu „za novinářskou vitalitu a obdivuhodnou vytrvalost“.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji společnosti Albatros Media a webu Databáze knih.

PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa. Vydání 4. Praha: Nakladatelství Plus, 2018. 750 stran. ISBN 978-80-259-0871-6

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 komentář: „Mělo Československo smysl?

Komentáře jsou uzavřeny.