Jak může ruský novinář naštvat tolik lidí už jen tím, že žije?

Babčenko při setkání s ukrajinskými státními představiteli

Vražda ruského novináře Arkadije Babčenka na Ukrajině byla zinscenována ukrajinskou tajnou službou SBU. Tato zpráva hýbe světovými médii a komentátoři se nemohou shodnout, zda je role SBU pozitivní, nebo negativní. Mnozí tak jsou z Babčenkovy záchrany podobně rozčarovaní jako lidé, kteří si jeho vraždu objednali. Babčenka měli chtít Rusové zabít kvůli jeho kritice tamního režimu.

Reportéři bez hranic kauzu ostře odsoudili s tím, že s pravdou manipulovat nelze, Martin Fendrych z aktualne.cz mluví o podrazu a o přispění k relativizaci pravdy v seriózních médiích. Jak jste možná na našem webu zvyklí, nesnažíme se, na rozdíl od většiny médií, předstírat, že jsme bez názoru. Už jen prosazování západních hodnot včetně nezávislé žurnalistiky je určitý postoj, který některá média sdílí a některá ne.

Jaký přístup bude médium mít, jakou filozofii bude vyznávat, je mnohem více otázka majitele než nějakého kodexu novinářů, který musí všichni dodržovat a který teď dostal zásah kvůli lži SBU. Jakkoli je to překvapivé, i aktualne.cz má svého majitele, který by asi těžko nechával pod svou režií probíhat něco, s čím by nesouhlasil. Zdeněk Bakala, kterému aktualne.cz patří, je osobou podobně kontroverzní jako Andrej Babiš, byť z opačné strany barikády.

Je s podivem, že pan Fendrych má pocit, že jeho důvěryhodnost a důvěryhodnost aktualne.cz podkopává právě SBU, a ne spolupráce s Bakalou. A tak místo toho, abychom mohli být pro jednou rádi, že se Rusku nepodařilo zabít důležitého člověka, se vztekáme, že se ho povedlo zachránit. Myslím, že tato kritika uškodí seriózním médiím mnohem více než samotná lživá zpráva.

S podivem si kladu i otázku, zda v aktualne.cz (a v dalších „seriózních“ médiích) dosud bezmezně věřili všemu, co jim představitelé západních států řeknou, a teď jim došlo, že třeba taky občas mohou lhát a manipulovat, protože sledují určitý cíl. SBU je ukrajinská tajná služba jejímiž primárními zájmy jsou zájmy Ukrajiny, která momentálně válčí s Ruskem. Možná i proto jsou odvážnější, dovolí si více riskovat a ukřivděnosti bandy redaktorů v teplé kanceláři příliš pozornosti nevěnují. Výsledkem tohoto risku je zachráněný novinář a povzbuzení pro Ukrajince. Já SBU gratuluji, tohle se povedlo.

Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/Arkady_Babchenko#/media/File:Babchenko_and_Poroshenko_(1).jpeg

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...