Osm důvodů, proč být členem Evropské unie

První máj je poměrně pozoruhodným státním svátkem. Většina mladých jej vnímá jako den lásky, ti starší si vzpomínají na prvomájové průvody oslavující svátek práce. Ne každý má však tento den spojený s oficiálním přijetím České republiky (a dalších devíti evropských zemí) do Evropské unie.

A právě Evropská unie je dnes jedním z velmi skloňovaných témat. Nebylo by na tom Česko lépe, kdyby z ní a z NATO odstoupilo? Proč musíme poslouchat bruselský diktát a pouštět sem uprchlíky? Když mi nějaký známý začne předhazovat tyhle argumenty, vytasím ty svoje. Aneb proč bychom měli zůstat členem EU i nadále a co všechno nám už členství dalo?

Zdroj: Pixabay

(toto osmero není seřazeno podle důležitosti)

Vyšší a kvalitnější zaměstnanost

Díky tomu, že je Česká republika členem Evropské unie, zde mohou zahraniční firmy investovat a zakládat pobočky – tím pádem vytvářet nová pracovní místa. Česká republika má tu výhodu (pravda, v lecčem i nevýhodu zároveň), že leží v srdci Evropy, a právě to investory ve velké míře z Německa a Rakouska, ale i dalších zemí láká.

Zahraniční firmy ke svému chodu potřebují dostatek zaměstnanců, a tak se předhánějí v nabídce různých pracovních benefitů a mezd. Jak už nám dlouho média předhazují, v současnosti je u nás číslo nezaměstnanosti opravdu velmi malé. Platy navíc neustále rostou a pokud máte kvalifikaci ve svém oboru, dobré pracovní místo se pro vás určitě najde.

Cestování bez hranic

Jen jednou v životě jsem čekala na hranicích – když jsme se školou z Maďarska přejížděli do Srbska. Bylo to vleklé a znervózňující a celý proces kontroly zabral asi hodinu. Naproti tomu do členských zemí Evropské unie se člověk dostane velmi snadno a leckdy by to ani nezaznamenal, kdyby ho v cizí zemi nepřivítal mobilní operátor. Cestování bez hranic je velmi pohodlné, stačí občanka, kterou nosíme každodenně u sebe a nestává se tak často, že by jí vypršela platnost, když ji zrovna potřebujeme použít.

Volný pohyb je ale důležitý i z hlediska obchodu – a to jak pro prodejce, tak pro kupující. Na zboží není uvaleno clo a jsou tedy ve výsledku mnohdy levnější, než kdybychom si je za poloviční cenu objednali třeba z Číny nebo z USA.

Podpora osobního rozvoje

Pokud umíte jazyk, můžete se třeba hned sebrat a vydat se do jiné členské země Evropské unie za prací či studiem. Pro členy EU jsou totiž podmínky na vysokých školách ve většině zemí stejné jako pro „domorodce“. Navíc nejste omezeni povolením k pobytu či vízem na pár měsíců. To samé platí i o příležitosti získat práci. Nejenže může být studium či práce v zahraničí zajímavým finančním či kariérním přínosem, obohatíte se i o život v jiné kultuře a zlepšíte si jazykové dovednosti.

Evropská unie navíc nabízí studentům i pracujícím programy ERASMUS nebo ERASMUS +, případně jiné příležitosti, jak bezplatně vycestovat (dobrovolnická činnost, stáže apod.)

V zahraničí jako doma

Vraťme se k bodu o cestování bez hranic. Dneska už totiž opravdu nezaregistrujete, že jste přicestovali do jiné země (kromě toho, že se tam mluví jinak a snad i o jiných věcech). Od června 2017 voláme, esemeskujeme a využíváme data za stejnou cenu jako doma. Neplatíme navíc žádné poplatky při platbě kartou (kterou má většina z nás českou), a tak si ani nemusíme složitě měnit koruny za eura (pak je tu otázka, jestli by nebylo jednodušší platit eurem i zde, ale do těchto vod bych dnes nerada zabředávala).

Pozitivní je také skutečnost, že díky evropské kartičce zdravotního pojištění vás v případě nouze ošetří kdekoliv v Evropské unii.

Zdroj: Pixabay

Penězovod ke kvalitnějšímu životu

Kdyby nebylo dotací z EU, nejspíš by na tom naše silnice, železnice, památky, vybavení škol a nemocnic bylo mnohem hůř. Přesná čísla, kolik peněz Česká republika od Evropské unie dostává, sice neznám, ale i tak je tento argument nepopiratelný. Kolikrát za den vídáme cedulky „projekt (spolu)financován Evropskou unií“?

Někteří odpůrci EU si možná neuvědomují, že jakákoliv částka, kterou ČR do společného rozpočtu EU odevzdá, se do naší země mnohonásobně vrací. Možná bych pochopila argument, že ty dotace stejně rozkrádají politici , ale zavření penězovodu z EU naše problémy nevyřeší. Naopak.

Ochrana prostředí, v němž žijeme

Díky dotacím a různým směrnicím z Evropské unie (mnohými označované také jako bruselský diktát) se i u nás postupně začíná přecházet k západoevropským hodnotám vůči životnímu prostředí. Jsme vzděláváni a poučováni, jak snižovat svou uhlíkovou stopu, podporováni třídit papíry, plasty, sklo a nebezpečný odpad, sázet stromy a pečovat o zemědělskou půdu.

(Do kauzy řepka bych také nerada zabředla. Samozřejmě je i EU složená „jen“ z lidí a chyby jsou přípustné. Zrovna tak by se evropský parlament dal kritizovat za nadměrné užívání letadel při cestách z Bruselu do Štrasburku a Lucemburku, ale nic není černobílé.)

Druhým zajímavým bodem je i oprava a údržba kulturních památek. Zámek už si nemusíte plést s nějakým zemědělským objektem, z hlavních tříd na vás nekoukají rozbitá okna a drolící se stoletá omítka.

I malá země může promluvit ke světu

Přiznejme si to – jako Česká republika nejsme tak významní. Dokonce si ani nemůžeme být jisti, že když vycestujeme za hranice Evropy, budou náš stát znát. V USA si možná vzpomenou na Československo, v Jižní Korei na Jaromíra Jágra. (Mluvím o všeobecném povědomí, jistě že spousta cizinců zná Prahu, Masaryka nebo Havla.)

Jako člen Evropské unie máme na poli mezinárodních vztahů mnohem větší šance na vyjádření svého názoru. A co víc – třeba nás někdo bude poslouchat a brát vážně. Hlas jednotné Evropy je silnější než hlas jednoho státu, byť leží v jejím srdci. Druhou věcí je mít šikovné diplomaty a nevystupovat proti většinovému mínění evropských států příliš radikálně.

V jednotě je síla

Síla jednotné Evropy nám může pomoct nejen ve vyjádření názoru, ale také v obraně. K vojenským zásahům sice slouží NATO, přesto je výhodou být členem Evropské unie, která sama o sobě představuje větší jistotu, že si na ni okolní státy (například Rusko) netroufnou.

Chtěla jsem tu ale zmínit především snazší koordinaci například policejních nebo zdravotnických složek, které mohou zajišťovat bezpečí občanů mnohem efektivněji, když spolupracují – například když policie pronásleduje zločince, kteří uprchli přes hranice. Díky centrálním opatřením máme přehled o závadných potravinách, hračkách či jiných produktech.

Členské země EU, které navíc platí eurem, si mohou zažádat v případě státního bankrotu o půjčku v rámci Evropského stabilizačního mechanismu.

Členství v Evropské unii není vždy růžové a určitě je spousta negativních názorů podložena argumenty, které bychom měli brát v potaz – například že roste byrokratický aparát nebo že není dobré přijmout euro, ačkoliv jsme se ke vstupu do eurozóny zavázali.

O výhodách EU si se známými ráda povídám a mám pocit, že rozumějí tomu, co jim říkám. Přesto se nakonec při volbách rozhodují volit extremistické či protievropské strany/politiky, kteří jim slibují, že bez Evropské unie nám bude lépe.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 komentářů: „Osm důvodů, proč být členem Evropské unie

 1. Vidíš hodně pozitiv, jsi nadšená z možnosti cestování a práce v zahraničí.
  Já vidím v EU stádo byrokratických šimlů, kteří jsou touhle dobou už úplně bez kontaktu s realitou. A v ČR vidím stádo byrokratických šimlů, kteří se na přísunu dotací výrazně živí. Nedávno jsem někde četla, že Poláci si vstup do EU podmínili spoustou výjimek, pro ně výhodných. Naši sračkaři nedokázali vydyndat nic, naopak každý možný jenom návrh převádějí do praxe rychlostí blesku, jako by to byl příkaz nejsvětější. Ale taková Dublinská úmluva a její dopady přebijou časem všechny výhody EU.
  Nechci se dohadovat o výhodách dotací a o poměru peněz, které odvádíme. On je taky poměr peněz, které mizí do zahraičí i od těch firem, které nám tu dávají práci. Možná, že za ty peníze, co odvádíme EU, bychom stejně tak mohli opravit některé nemocnice, vybudovat pár cyklostezek, opravit silnice. A hospodářství bychom mohli vést po svém. Já si ti totiž nejsem jista jednou věcí – který blbec by velkoryse hrnul někomu peníze ve velkém, aniž by za to něco požadoval? Opravdu věříš tomu, že v EU jsou altruisté, kteří chtějí dopřát té mrňavé České republice spoustu dotací, je tak, z dobroty srdce? Když nic jiného, tak se rozhlédni u nás. Kolik luk a polí je zastavěno sklady a montovnami. A kolik památek, starých zámků nebo kostelů, chátrá bez pomoci. Jak je možné, že v našich obchodních řetězcích jsou horší potraviny než v obchodech německých či rakouských, a přitom jde o výrobky stejné značky. Nevykupujeme si ty výhody EU tím, že se stáváme odpadním místem? Smetištěm, do kterého se dá všecho odvézt, všechno odhodit? Já bych se obešla bez cyklostezek a opravených fasád, pokud bych věděla, že pod tou fasádou je solidní vybavení a hlavně odpovědní doktoři, a že na polích rostou normální potraviny, které se dostanou do obchodů a neskočí tak, že jsou vysypané někde na hromadu, aby hnily. Víš, EU je krásná, ale země u nás začíná skomírat na úbytě. A to doslova, hospodářská půda v ČR už je na hranici katastrofálního stavu a nedělá se vůbec nic k nápravě (nebo o nápravě zatím nevím). Problém bude, až tenhle stav přejde do nezvratného procesu. Samozřejmě, můžeš namítnout, že tady nemusíš zůstat, a odejdeš za prací a za vysněným životem někam do Španělska. Ale máš lidi, kteří mají vysněný život, práci i rodinu, tady a tady chtějí žít. Nechtějí cestovat za prací přes půlku Evropy a Španělsko, nebo Švýcarsko, si chtějí nechat jako místo, které rádi vidí o dovolené.
  Problémy s migranty zatím ani nezmiňuji, zatím všude, kde jsou ve větším množství, se mnohonásobně zvýšila kriminalita. Má tohle být cena, kterou zaplatíme za členství EU? Jseš mladá, otevřená světu, jsou před tebou mnohé zážitky a zkušenosti, většinou budou dobré. Ale jednou budeš mít děti, co jim budeš chtít zanechat? Pomyšlení, že když to půjde do kopru, tak někam utečou? A co až jednou nebudou mít kam utéct?
  Možná to vidím horší, než může být. Budoucnost se může změnit, nikdo neví, co bude zítra, natož za deset let.
  Ber to jako názor, nic víc.

  1. Zdravím Vendy,
   nejsem autorem autorem článku, ale myslím, že mohu odpovědět. Začnu u problémů s migranty a u Dublinu III. Sice tvrdíš, že „zatím všude, kde jsou ve větším množství, se mnohonásobně zvýšila kriminalita“, to ale není pravda, například Německo, které by podle některých Čechů už vlastně ani nemělo existovat, protože „je tam slimáci povraždí“, nicméně v roce 2017 tam bylo spácháno nejméně trestných činů od sjednocení Německa ( https://www.info.cz/evropska-unie/kriminalita-v-nemecku-je-na-nejnizsi-urovni-za-poslednich-25-let-seehofer-zeme-je-bezpecnejsi-29701.html ). Takže vysoká míra přistěhovalců neznamená nutně zvýšení kriminality, záleží jak se k tomu postaví instituce a společnost. Němci v tomto ohledu mají i velké zkušenosti z minulosti, kdy dokázali integrovat do společnosti ekonomické přistěhovalce z Turecka. Pro Němce je tohle příhodná situace, uleví svému historickému svědomí, pomohou ekonomice a vylepší nepříznivou demografickou křivku. U nás bohužel situaci zneužili někteří politici a některá média, výsledkem je pak velká dezinformace a za deset let se zase bude divit, jak je možné, že čtyřicet let po revoluci jsme stále daleko za Německem.
   Pokud jde o motivaci EU na dotování méně vyspělých států, tak tam ta motivace je prostá. Je lepší mít vyspělé a bohaté sousedy, protože pak se vám s nimi bude méně obchodovat a je menší pravděpodobnost, že vám házet klacky pod nohy. Vzájemná provázanost států v Evropě je klíčem k prosperitě a míru, jakkoli komunisticky to zní. Nicméně by bylo bláhové myslet si, že je bohatším státům jedno, jak nakládáme s penězi od nich, viz snaha Jourově prosadit pravidla pro přístup k financím EU ( https://www.lidovky.cz/pravni-stat-jako-podminka-k-prijimani-evropskych-dotaci-evropska-komise-predstavila-navrh-dlouhodob-iuw-/zpravy-svet.aspx?c=A180502_164832_ln_zahranici_ele ).
   Co se týká problémů se zastavováním půdy, tam těžko můžeme obviňovat EU. Je na každé samosprávě, aby nedopustila stavbu nového průmyslového areálu, vedle starého opuštěného.
   Dvojí kvalitu potravin nemáme sebemenší šanci vyřešit bez( pomoci EU, která se tímto problémem zabývá a v budoucnu by za to mohly řetězce/výrobci dostávat tučné pokuty ( https://www.irozhlas.cz/ekonomika/dvoji-kvalita-potravin-eu-zakaz_1804090600_jak )
   Nerozumím, jakým způsobem by pomohlo odpovědnosti a odbornosti lékařů a vybavení budov, kdybychom nebyli v EU. Naopak dotace rozhodně nejsou jen na fasádu, ale například i na vybavení nemocni a studenti (i medicíny) mohou snadněji vycestovat na stáže do zahraničí a zvýšit tak svou odbornost a zkušenosti.
   Přiznám se, že mi připadá, že jsi svůj názor získala od českých politiků, kteří se velice rádi na EU odvolávají jako na nejvyšší zlo. Ve skutečnosti však selhávají díky své vlastní neschopnosti, jak jsi sama psala o těch výjimkách Polska, které my nemáme. Jde to samozřejmě dál, můžeme zmínit třeba opět tu migraci, kterou všichni čeští představitelé kritizují, zarytě se ale bráni jakémukoli řešení. Ono je jednodušší nedělat nic, když víme, že u nás migrace problém není. Což samozřejmě ovšem nebrání některým stranám, aby takový problém samy vyfabulovaly. Lépe se řeší smyšlený problém než ten skutečný.
   Nevím o ničem, v čem bychom na tom byli lépe, kdyby nebylo EU, ale vím o spoustě věcech, ve kterých bychom na tom byli hůř.

 2. Souhlasím s předchozím komentářem. V článku jsou zvýrazněná pozitiva a já bych byl rád kdyby více lidí umělo zvážit obě strany. Aniž bych chtěl nadávat od pivka na „ty nahoře“ je potřeba napsat pár věcí:

  Těžko určíme poměr přijatých a odvedených peněz, právě proto, že zahraniční firmy, které zde zaměstnávají, odvádějí daně jinde. Také mají často výhody oproti českým firmám.
  Na dotacích vydělají primárně lidé kteří je umějí čerpat (sorry jako), bez ohledu na to, jak pozitivní má daná dotace vliv na ČR a obyvatelstvo. A těchto poněkud nevhodných dotací existuje spousta a týká se i ochrany životního prostředí. Věděla jsi jaké jsou dotace pro solární elektrárny (které často stojí na zemědělské půdě) nebo pro tzv. biomasu (což je souhrnný název pro organické zbytky které kouří a smrdí víc než hnědé uhlí)? Věděla jsi že propagované obnovitelné zdroje platíš každý měsíc jako položku na faktuře s elektřinou? Ne, tyhle peníze netečou z EU, ale od nás podle nařízení.

  ČR která může být slyšet: máme v ČR některé zákony, které fungují lépe než jejich alternativy ostatních států. Jedním z příkladů jsou původní rozumné zákony o zbraních. Namísto nich jsme nuceni přijmout legislativu vytvořenou na základě nesmyslu a bez výjimky. Kdy a jak naposledy ses mohla podílet na rozhodování v EU? Ani celá ČR toho nějak není schopná, není slyšet. Nemáme výhodné podmínky a nedokážeme je získat.

  Síla jednoty je nefunkční heslo. Co se týká armád zemí EU, naprostá většina je v neschopném stavu, včetně Bundeswehru. Rusko má deficit z rozpadu a vojenský konflikt nehrozí – to by nikdo nevyhrál. Naše členství v NATO se omezuje na polní nemocnice, malou speciální jednotku a mezinárodní cvičení. To cvičení je asi jedna z mála hodnot pro NATO, máme totiž zkušenosti s východní technikou a doktrínou, které jim pak předvádíme.
  Co se týká ostatních jednot, například té bankovní: v podstatě všechny středozemské státy jsou na pokraji bankrotu. Pak jsme my mezi těmi, kdo je bude tahat v problému a to není výhodné. Migranty naštěstí řešit nemusíme, ale i to jen díky tomu, že tu být nechtějí a při nejbližší příležitosti prchají do Německa.

  Odejít z EU není samotné řešení. Brusel nám v odchodu rozhodně nepomůže, naopak bude házet klacky pod nohy a udělá z nás odstrašující příklad jaký nemohli udělat z Velké Británie. A i kdybychom se rozešli v klidu, nemá smysl do toho jít bez jasné vize o tom, co dělat potom. Nadruhou stranu, EU připomíná potápějící se loď a každé setrvání stojí část našich svobod. Čekám tedy na člověka s rozumnou vizí…

  -Tomáš, 25 let, student jaderného inženýrství a energetiky, gaučový expert na vše kolem vojenské techniky

  1. Zdravím Tomáši,
   máš pravdu, že určit poměr přijatých a odeslaných peněz se nedá určit, bavíme-li se o ekonomice jako takové, v článku je však míněn poměr plateb z ČR do EU a naopak, tam to lze určit celkem jednoznačně a stále na tom vyděláváme.
   České firmy mají spoustu výhod oproti například německým, především třetinové náklady na mzdy, ale samozřejmě najdeme i situace, kdy z toho česká firma nevychází dobře.
   EU nemůže za to, že dotace, které poskytly ČR, se dle pravidel, které si ČR sama nastavila, nedostala tam, kde jsou potřeba, ale jen k Andrejovi a podobným. Ta konkrétní pravidla jen musí být nějakém rámci, jejich podobu si stát určí sám.
   V EU nejsme slyšet? Možná se neozýváme? ( https://euractiv.cz/section/aktualne-v-eu/news/chovanec-odmita-smernici-eu-o-zbranich-mohl-ji-ale-resit-uz-drive/ ). Volíme si do vlády a Parlamentu prospěcháře, kteří nehnou ani prstem, když jim z toho nekápnou poltické body. Chovancovi byla směrnice o zbraních ukradená, dokud nevycítil politický potenciál. To mi nezní jako chyba EU. A pokud už se vám nelíbí směrnice o zbraních, co třeba GDPR? Ta vám také vadí? Já vnímám EU pozitivně i proto, že přiměje náš stát přijmou zákony, které by jinak díky vlivu lobbistů nikdy nepřijal, viz třeba zrušeni roamingu.
   EU není vojenský útvar, není nemá armádu. Od toho máme NATO. Je smutné, že nejsme schopni plnit v něm své závazky.
   Czexit vážně není dobrý nápad, uzavřeme si cestu do Evropy kvůli pocitu ukřivděnosti, který v nás vyvolávají čeští politici. Je to stejné, jako když pražská kavárna chce odtrhnout Prahu od ČR, prostě nesmysl.

Komentáře jsou uzavřeny.