Babišova otočka (téměř) na západ

Je to možná až překvapivé, ale Andrej Babiš byl v posledních dnech součástí dvou velkých rozhodnutí, díky kterým se Česká republika zdánlivě otáčí na západ. Prezidentu republiky navzdory.

Andrej Babiš
Andrej Babiš, Zdroj: David Sedlecký, Wikipedie

V porovnání s vládou Bohuslava Sobotky se tak dostáváme do paradoxní situace, kdy současná vláda v demisi působí jako prozápadnější a více orientovaná na lidská práva než právě vláda Bohuslava Sobotky. Ta si totiž často s postojem Hradu nevěděla rady, nedokázala otočit proruskou a pročínskou politiku Hradu v západní kurz pro republiku. Dokonce se na velkém rozčarování podílela svým prohlášením o respektování územní celistvosti Číny vydané po setkání ministra kultury Hermana s dalajlamou, jenž podepsal kromě Zemana i sám Sobotka, Hamáček jako předseda Sněmovny a Štěch jako předseda Senátu. Všichni z ČSSD. Těžko se tehdy interpretovalo, co tím tito pánové vlastně sledovali a proč se Česká republika musela tvářit tak servilně a vyděšeně.

Proto dnes Andrej Babiš, Ano a jejich rozhodnutí ohledně vyhoštění ruských diplomatů a vydání ruského hackera Nikulina vyvolává místy až jakýsi pocit hrdosti. Pocit, že se nemusíme před Ruskem sklánět a mlčky trpět vše, co si usmyslí. Tolerovat jejich útoky na náš stát a na lidská práva. Místo toho to vypadá, že se mu dá odporovat a že to Andrej Babiš se svou vládou v demisi dokáže prezidentu České republiky navzdory.

Je třeba objektivně uznat, že tato politika je pro Českou republiku správná a vláda učinila správné rozhodnutí. Poplácejme Andreje Babiše po zádech, ale hned vzápětí ho nakopněme. Jakkoli je šokující, že Andrej Babiš skutečně udělal něco, co je správné, a přitom jeho zisk tam není přímý a automatický, stále je to premiér, který se do čela státu dostal neoprávněně a jeho vláda se neopírá o podporu voličů.

Existují i diktátoři podporující západ. Zvláště v oblasti Blízkého východu je obvyklé, že západ vezme za vděk diktátorem spíš než naprostým chaosem. Správnost takového konání je problematická, ale důležité je, abychom chápali, že svět není černobílý. Babišova západní otočka z něj nečiní o nic legálnějšího premiéra než dosud. Andrej Babiš se neopírá o podporu z voleb, opírá se o podivné spojenectví s Milošem Zemanem, díky němuž dokázali obejít ústavní pravidla tak, aby legálně mohl Andrej Babiš vládnout bez mandátu od voličů. Dokud Andrej Babiš nezíská důvěru ve sněmovně, je jeho vláda na úrovni autokracie, která se na západě příliš často neobjevuje. Nezapomínejme na to, až ho budeme chválit za prozápadní kroky.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...