Proč Miloš Zeman zůstane dalších pět let na Hradě

Proč Miloš Zeman zůstane dalších pět let na Hradě

Kampaň obou kandidátů pro druhé kolo je v plném proudu. Ovlivní však jen některé lidi. Valná většina voličů je již rozhodnuta a ví, jak se při druhém kole zachová. Právě to nakonec pravděpodobně převáži misky vah na stranu stávajícího prezidenta. Proč? Protože lidé, kteří ho volili tehdy, ho vesměs považují za velice schopného, jakkoli se to druhé straně zdá směšné, a pravděpodobně ho tak budou volit i letos.

Každý člověk má svůj charakter. Ten je částečně dán geneticky a částečně prostředím. Zatímco autor tohoto textu věnuje každým volbám velkou pozornost, zjišťuje si minulost kandidátů, ověřuje jejich tvrzení a rozmýšlí, kdo si jeho podporu zaslouží a kdo ne, někteří lidé to tak zkrátka nemají.

Charliemu Chaplinovi je připisován citát „Příliš mnoho myslíme a příliš málo cítíme(…).“ Pro potřeby tohoto článku si tento citát přetočím. Domnívám se, že dnes mnozí lidé příliš cítí a málo myslí. Dokonce bych řekl, že těchto lidí je mnohem více, než se na první pohled domníváme.

Ono je snadné být na správné straně, když je ta strana cool a je na ní většina lidí. Ale pokud stát převezmou nacisté nebo komunisté a vy víte, že jeden z postojů, který k tomu můžete zaujmout, vás postaví do mnohem nepříjemnější pozice, pak se mnohem snadněji člověk stane členem KSČ/NSDAP.

Když dovolíte, půjdu ještě dál. Voličům Miloše Zemana rozhodně nehrozí to, co mohlo hrozit odpůrcům KSČ nebo dokonce NSDAP. Proč tedy jsou na straně zapšklého staříka obklopeného pochybnými podnikateli s vazbami na Rusko?

V tomto případě jde dle mého názoru o podvědomou reakci. Lidské podvědomí je komplikované. Stává se vám, že se vám někdo líbí a vy nevíte proč? Proč si lidé hledají životní partnery tak špatně, že je střídají jako ponožky? Protože spousta lidí není schopna objektivního pohledu, a to ani na záležitosti, které se jich samotných přímo nedotýkají. Pak vznikne příběh o amerických hornících, kteří volili Trumpa, který jim následně seškrtal sociální podporu. Pak nejchudší vrstvy kritizují povinné zdravotní pojištění, protože jim ubírá z výplaty. Podobných příkladů, kdy lidé svým srdcem rozhodli o tom, jak si uškodí a radovali se tak dlouho, dokud jim to nepadlo na hlavu, bychom našli spoustu. Už třeba jen zmiňované milostné vztahy.

Politické rozhodnutí na základě pocitu je přitom ještě mnohem stupidnější. Zatímco dokážu pochopit, že si někdo začne s krásnou tupou modelkou, těžko se mi chápe, proč někdo při volbách přikládá váhu tomu, že „z něj (kandidáta) nemá dobrý pocit“.

Nikdo po něm nechce, aby s ním měl sex, ale stejně mu vadí, jak vypadá. Člověk tak neschopný rozhodnutí na základě relevantních skutečností by se dobrovolně měl stát nevoličem. Čest těm, kteří vědí, že nic nevědí a nechtějí to ostatním kazit.

Nedá mi to a rýpnu si ještě závěrem do českého školství, právě jemu totiž připisuji vinu za fakt, že lidé nejsou schopni odlišit relevanci od irelevance. Studenti a školáci jsou nuceni do memorování v době všudypřítomného internetu, místo aby byli postrkováni k získávání a ověřování informací. Zde pramení kořeny české nadutosti, která si nakonec prosadí Miloše Zemana i pro příštích pět let. Nepomůže nám pravděpodobně ani procentuální převaha, kterou dohromady dávají ostatní kandidáti, protože spousta z jejich voličů bude volit srdcem, tedy dají na podvědomé sympatie. Těžko se domnívat, že ty se budou všechny lít jen na stranu Jiřího Drahoše.

 

Charles Chaplin

Zoufalí horníci v USA volili Trumpa, ten jim teď škrtá sociální pomoc

Ilustrace: Stefan Bauer, Wikipedia

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentáře: „Proč Miloš Zeman zůstane dalších pět let na Hradě

  1. Velice zahořklý článek. Nebylo by jednodušší napsat, že Zemana volí debilové a imbecilové? Tak, jako to píše zbytek internetového světa?

    Ovšem souhlasím s myšlenkou článku. O tom žádná. A nevoliči jaksi neprojdou, když všichni dbají na právo či snad už i povinnost volit … všichni k tomu všechny pomalu nutí… to je pak složité . ..

  2. Tak jednoduché to právě není. Nemám rád, když politici zjednodušují problémy, které zjednodušit nelze, tak se sám snažím vyhýbat zjednodušování. Člověk, který není schopný rozpoznat relevantní informace od irelevantních vůbec nemusí být hloupý, znám velice vzdělané lidí, kteří naprosto nedokáží předkládat relevantní argumenty a rozumně se dle nich rozhodovat.
    Je to zas a znovu o tom memorování ve škole. Možná díky tomu získají lidé titul a budou rozumět svému oboru, ale jakmile přijde něco, co jim škola nepředložila, mají stejný problém jako průměrný popelář a nevědí, co si z toho vzít. Pak přijde někdo, kdo jim dá jednoduchou odpověď a oni se toho chytí, protože se jim to líbí. A nedá se to omezit jen na Zemana, v tomto ohledu je mnohem důležitější ptát se „proč“ než „koho“.

Komentáře jsou uzavřeny.