Singularita přichází

Pokud se o umělou inteligenci zajímáte, možná vám právě bliká varovná kontrolka. „Moment… co? Bylo dosaženo singularity?“ Ne tak docela, ale podle toho, co tvrdí lidé z Google Brain, je tu velký krok kupředu. Pro ty v tomto odvětví méně zorientované – singularita je teoretický bod ve vývoji umělé inteligence, kdy lidstvo dokáže vytvořit umělou inteligenci, která je chytřejší než lidstvo samo. Taková umělá inteligence by pak měla být schopna vytvořit další umělou inteligenci, která bude opět chytřejší než ona sama. A tak dále a dále, až nastane ráj (nebo peklo) na zemi.

Neomezená umělá inteligence by totiž mohla vyřešit veškeré problémy. Pokud by nastala taková situace, změnil by se náš svět tak, že si to nelze téměř ani představit, natož odhadovat, jak by to opravdu mohlo vypadat. Pro zjednodušení si tak můžeme představit, že taková umělá inteligence dokáže vytvořit roboty, kteří budou schopni nahradit každého člověka na zemi, poskytnout každému člověku na zemi cokoli, po čem by jen mohl toužit a nic nepožadovat na oplátku.

V takový okamžik nemá skutečnou hodnotu žádná lidská práce, protože vše, co by člověk svou prací mohl vytvořit, zvládne vytvořit robot, a to lépe a rychleji. Jaké následky by taková událost měla na lidstvo a hlavně na jednotlivce je (opět) velice těžké si z dnešní pozice domýšlet. Pokud ale doufáte, že se toho nedožijete, tak Google vám v tomto ohledu nyní hodil další klacek pod nohy. Dosud jsme opravdu jen fantazírovali, ale:

V květnu 2017 výzkumní pracovníci z Google Brain oznámili vytvoření AutoML, umělé inteligence, která je schopna sama vytvářet umělou inteligenci.

Návrh neuronových sítí sloužících k učení je velice komplikovaný a stojí vývojáře hodně času. AutoML řeší právě toto. Umělá inteligence pomáhá s návrhem těchto sítí, a tím zjednodušuje a zrychluje vývoj další umělé inteligence. Ta může mít libovolný účel. V tomto případě šlo o software sloužící k rozeznávání objektů na videu (NASNet). Proces pak vypadal zhruba takto: AutoML vytvořil NASNet, ten se dal do práce a rozpoznával na videu objekty. AutoML na základě jeho výkonu (správná/špatná odpověď) dokázal vytvořit další NASNet, který byl o něco úspěšnější. Tento proces pak byl mnohokrát opakovaný.

AutoML tak vytvořil spoustu umělých inteligencí, z nichž každá další byla ve svém výkonu o kapku lepší, až jsme se dostali do bodu, kdy tato umělá inteligence byla lepší než jakákoli člověkem vytvořená umělá inteligence.

Roboti tedy zatím tuto planetu nepřevezmou. Software AutoML je klíčový, protože značně zrychluje a zkvalitňuje vývoj umělé inteligence do bodu, kdy překonává lidský výtvor. Díky tomu se můžeme dočkat aplikace umělé inteligence v mnoha odvětvích, v poslední době se velice často akcentuje aplikace v dopravě. AutoML by mohl pomoci vylepšit umělou inteligenci autonomních vozidel na základě zkušeností stávající generace umělé inteligence.

Ač je takový pokrok rozhodně úspěch, je třeba zmínit i druhou stranu mince. Kromě autonomních vozidel a spousty dalších odvětví může umělá inteligence najít své uplatnění i ve zbrojním průmyslu. Vlády některých zemí pracují na autonomních zbraních. V praxi dnes můžeme na bojiště vyslat bojový dron, který bude řízen operátorem sedícím někde daleko v bezpečí. Což je skvělé, protože se vyhneme nutnosti posílat do nebezpečí lidi. V případě autonomní zbraně by takový dron byl řízen jen softwarem. Teoreticky je tak možné naučit umělou inteligenci zabíjet a pověřit ji zabitím co nejvíce lidí, přičemž v počtu samostatných jednotek je limit jen v kapacitě výroby. Autonomní zbraně mohou skrývat podobný potenciál jako jaderný arzenál, a to jak pro demokratické, tak i pro autokratické země a diktátory. Rozdíl je v jejich použití, to bude nenápadné a bude možné zbraně používat pro chirurgicky přesné chladnokrevné útoky. Zneužitelnost se tak jeví přinejmenším stejně vysoká jako užitečnost.

 

Zdroj: Google

Obrázek: Pixabay

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *